Унікальні музеї Києва, які варто відвідати: Путівник 2024

Унікальні музеї Києва, які варто відвідати: Путівник 2024
01.06.2024

Центр Києва наповнений не лише красивими старовинними будинками та пам’ятниками – не останнє місце серед визначних пам’яток займають музеї. Історичні, художні, сучасні – тут зібрані диковинки та інсталяції, які більше ніде не побачиш.

Найцікавіші та незвичайні музеї столиці, які варто відвідати хоч раз кожному.

1. Становлення української нації

Інноваційний новий музей історії, де минуле йде в ногу з сучасними технологіями. На екскурсії ви ознайомитеся з багатовіковою історією української нації, побачите 25 експонатів із сюжетами та реалістичними 3D фігурами видатних особистостей України. Експозиції зроблені на основі історичних досліджень, мають наукове обґрунтування та є результатом багаторічної роботи вчених та експертів.

📍 Лаврська вулиця, 27 (вхід з вулиці Запечерна, тильна сторона Меморіалу Батьківщина-Мати)

2. Музей мініатюри Miniland.UA

Найбільший український залізничний макет «Miniland.UA» – мініатюрна країна, яка зображує колорит сучасної автентичної України. Команда авторів мініатюр дуже педантична, тому кожен макет виглядає максимально реалістично та деталізовано.

Завітавши до музею ви побачите такі локації як: Івано-Франківський вокзал, водяний млин, вузькоколійний вокзал у Гайвороні та інші цікаві місця України.

📍 Степана Бандери вулиця, 34В (РЦ «Блокбастер»)

Музей мініатюри Miniland.UA

3. Аптека-музей на Подолі

Колись, у далекому 1728 році, це була перша і єдина на той час приватна аптека у Києві, відкрита Йоганом Гейтером. Справа була дуже прибутковою, адже на ліки у державній аптеці при госпіталі могли розраховувати лише військові. З другої половини XVIII століття власником аптеки стає провізор Г. Бунге, а після його смерті – син А. Буге. Сімейний бізнес працював 110 років, допоки будівлю, у якій знаходилась аптека, не продали. І лише у 1986 році аптека почала працювати вже як музей-аптека, оповідаючи всю історію становлення української фармацевтики.

У підвалі створено кілька інсталяцій: хата знахарки, келія монаха-травника, лабораторія алхіміка. Є фітобар, де подаються трав’яні настої, ніби зроблені за старовинними рецептами.

📍 вул. Притисько-Микільська вулиця, 7 (м. Контрактова площа).

4. Національний науково-природничий музей НАН України

Музей НАНУ включає геологічну, палеонтологічну, ботанічну та зоологічну частини. Тут зібрані стародавні копалини, археологічні знахідки, наскельні «листи» з часів первісних людей, величезні скелети динозаврів та інших вимерлих тварин, невідомі рослини і ще багато цікавостей, що захоплюють дух і переносять у минуле нашої планети.

📍 вулиця Богдана Хмельницького, 15 (м. Золоті ворота)

5. Експериментаріум

Музей науки і техніки – місце, де наука стає цікавою, а навчання – легким і незабутнім. Експонати музею захоплять як дорослих, так і дітей. Тут можна перевірити електропровідність предметів, запустити хмару під стелю, розібрати людину (звичайно модель 😉) на частини та багато іншого.

Експозиція «Експериментаріуму» налічує понад 300 інтерактивних експонатів присвячених механіці, оптиці, електриці, магнетизму та акустиці – беріть діток та вивчайте нове разом.

📍 Київ, Степана Бандери проспект, 6Д (м. Почайна)

Експериментаріум

6. Музей Ханенків

Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвара Ханенків у Києві – визначний музей світового мистецтва в Україні, справжнє місце сили і натхнення для поціновувачів творчої краси. Фонди музею налічують понад 25 000 предметів, 1000 з яких експонується постійно. У музеї регулярно проходять виставки, презентації, пізнавально-розважальні цикли, аудіо-екскурсії різними мовами.

📍 вул. Терещенківська, 15-17.

Музей Ханенків

7. Музей медуз

Перший в Україні і наразі єдиний Музей живих медуз у Києві, який своєю незвичністю і красою приємно вражає кожного. Його багата експозиція створена професійними акваріумістами, палко закоханими в море. Тут ви знайдете неймовірно велику колекцію цих чарівних морських створінь.

У музеї вам розкажуть багато цікавого, зокрема скільки відомих людству видів медуз мешкає на Землі, які з них смертельно отруйні, а яка медуза, взагалі, – єдина безсмертна істота на планеті.

📍Адреса: вул. Хрещатик, 7.

Музей медуз

8. Золоті Ворота

Музей «Золоті Ворота» у Києві – центральний вхід до міста Ярослава Мудрого. Багато років ворота простояли у напівзруйнованому стані, доки до 1500-річчя Києва їх не відреставрували. Не можна з упевненістю говорити про справжній зовнішній вигляд архітектурної пам’ятки, оскільки зображень Золотих Воріт XI століття не залишилося і після реконструкції деякі елементи будівлі були змінені і доповнені. Але незважаючи на це, пам’ятник-музей не втратив своєї історичної цінності і залишається однією з визначних пам’яток столиці.

📍 Володимирська вулиця, 40А (м. Золоті ворота)

9. Музей історії України у Другій світовій війні

Музей знаходиться на території величезного Меморіального комплексу у Києві з алеєю міст-героїв та виставкою військової техніки у монументальній скульптурі Батьківщина-мати. Експозиції музею «розкажуть» про найкривавішу війну в історії людства – Другу світову, а також про нинішню – російсько-українську повномасштабну війну.

Виставки музею:

  • Обереги з війни – історія звичайних предметів, які служили талісманами для українців, які опинилися в кровопролитних соціалістичних катаклізмах ХХ століття та в сучасному вторгненні росії в Україну.

  • Україна на обкладинках світових ЗМІ. Візуальна колекція – з перших днів вторгнення в Україну на сторінках відомих світових видань зарясніли українські символи та матеріали про сміливість, боротьбу та жертовність нашого народу. Колекція налічує 96 обкладинок та відображає перебіг подій війни очима журналістів, фотографів та ілюстраторів.

  • Захисники – проект про мужніх, сталевих, хоробрих та сильних воїнів, які понад рік обороняють Україну, Європу та світ від глобального російського зла.

  • Маріупольський щоденник – історія восьмирічного хлопчика, який 100 днів виживав разом із сім’єю в окупованому місті. Записи у щоденнику чергуються радістю, болем, кров’ю та смертю… Відомий на весь світ «Маріупольський щоденник» можна почитати, побачити та послухати – музей створив анімаційний фільм, де сам хлопчик озвучує свою історію.

  • Україна-розп’яття – виставка про російсько-українську війну наших днів.

  • Мультимедійний проект «Діти» – на згадку про загиблих дітей у повномасштабній війні.

  • МультиЛіки від війни – анімаційний проект для дітей, заснований на тривожних та сумних малюнках, які музей переробив на позитивні та життєрадісні, щоб майбутнє покоління України росло з вірою у Перемогу та відчувало себе частиною згуртованого, хороброго та сильного народу бійців.

📍 Лаврська вулиця, 27 (м. Звіринецька (колишня Дружби народів)).

Музей історії України у Другій світовій війні

10. Київ у мініатюрі

Парк-музей просто неба знаходиться на території Гідропарку. Це місце, де за 30 хвилин можна побачити весь Київ у деталях, а за годину – всю країну. У музеї безліч міні-копій найпопулярніших пам’яток, вулиць та архітектурних творінь столиці. А на локації «Україна в мініатюрі» ви «перенесетеся» до різних куточків нашої прекрасної країни та побачите деталізовані копії пам’яток Львова, Тернополя, Чернігова та інших міст.

📍 Броварський проспект, 9В (м. Гідропарк)

11. Музей води

Водно-інформаційний центр знаходиться у колишній водонапірній вежі, яка є частиною першого централізованого водопроводу столиці. У «Музеї води» ви дізнаєтеся все про гідросферу планети, а також про ближчі нам побутові тонкощі водопостачання та споживання. У багатьох демонстраціях є можливість взяти участь.

📍 Михайла Грушевського вулиця, 1В.

12. Пирогово

Музей народної архітектури та побуту України знаходиться на південній околиці Києва. Пирогово – це величезна територія просто неба, де зібрані зразки архітектури практично з усіх куточків України. 275 експонатів з 16 по 20 століття включаючи церкви, млини, пасіки, хати та багато іншого. Пішки обійти весь музей займе багато часу та сил, але у весняно-літній сезон при вході зазвичай можна орендувати велосипед чи електротранспорт.

📍 Академіка Тронька вулиця, 1.

13. PinchukArtCentre

Центр сучасного мистецтва знаходиться у центрі Києва, біля Бессарабського ринку. «Пінчук Арт Центр» не має однієї певної експозиції, виставки регулярно змінюються. Це може бути фотовиставка, інсталяція образотворчого мистецтва, виставка із застосуванням 3D або світлових технологій. Єдине, що поєднує їх усі – сучасність, «свіжий» погляд художників XXI століття.

Так у березні 2024 року в художній галереї «PinchukArtCentre» можна побачити експозицію художника Олександра Ройтбурда «Теорема Влади», присвячену роздумам митця про владу мистецтва. Виставка триватиме з 8 березня до 14 липня 2024.

Також у весняно-літній сезон можна прийти подивитися експозицію «Я з тобою» – групову інтернаціональну виставку, присвячену здатності співпереживати та рефлексувати на тему війни. Серед авторів інсталяцій – митці з України, США, Мексики, Індії, Бельгії, Данії та Франції.

📍 Велика Васильківська вулиця, Басейна вулиця, 1, 3-2 (м. Площа Українських Героїв (колишня Льва Толстого))

14. Планетарій

Київський планетарій найстаріший та найбільший планетарій України. Тут ви дізнаєтеся все про астрономію, торкнетеся космосу, побуваєте на інших планетах і навіть в інших галактиках. Інтригує, чи не так?

📍 Велика Васильківська вулиця, 57/3 (м. Олімпійська).

15. Національний музей Тараса Шевченка

Музей Тараса Шевченка детально «розкаже» про творчість, побут та життя одного з найвеличніших поетів України. У музеї зібрано оригінали картин, особисті речі та багато інших артефактів, які дозволяють глибше зрозуміти життя та спадщину Тараса Шевченка.

📍 Тараса Шевченка бульвар, 12 (м. Театральна).

16. Музей грошей Національного банку України

Музей грошей Нацбанку України – єдиний у своєму роді в Україні. Тут ви дізнаєтесь все про грошовий обіг на українських землях із давніх часів до сьогодення, про функції Національного банку України та захист грошей; отримаєте прості навички управління власними фінансами.

Колекція музею налічує сотні експонатів, серед яких унікальні і рідкісні банкноти та монети, гравюри портретів для банкнот, пам’ятні екземпляри, створені на честь особливих подій і дат тощо.

Сьогодні Музей грошей Національного банку України – це не тільки екскурсійні програми українською та англійською мовами, а ще цікаві інтерактивні заходи для дітей та дорослих: квести, воркшопи, лекції, майстер-класи.

📍 Адреса: вул. Інститутська, 9, під’їзд № 2. Графік роботи: Пн-Пт 9-18:00.

17. Музей Apple

Перший в Україні музей легендарної техніки Apple відкрився у червні 2023 року. У музеї налічується понад 100 експонатів, серед яких:

  • комп’ютер Стіва Возняка (співзасновника компанії Apple у 1976 році, разом зі Стівом Джобсом та Рональдом Уейном),

  • перший портативний комп’ютер вагою понад 7 кг,

  • перший комп’ютер, що забезпечив масовий бездротовий доступ до Інтернету та ще багато цікавостей.

📍 Хрещатик вулиця, 42 (м. Хрещатик)

18. Artarea

Культурно-мистецький комплекс – сучасний багаторівневий художній простір, який складається з класичних та digital галерей зі змінними експозиціями. У класичній галереї представлені твори мистецтва, в digital – відеоарти, створені за допомогою мультимедійних технологій, що допомагають повністю поринути в атмосферу того, що відбувається, і посилюють емоційне сприйняття.

📍 Софіївська вулиця, 11-15 (м. Хрещатик).

19. Національний художній музей України

«Музей з левами», як його називають кияни, – найважливіший художній музей, адже тут зібрано шедеври саме нашого, українського мистецтва від часів Київської Русі до сьогодення. Він був заснований ще наприкінці ХІХ ст. за ініціативою української інтелігенції як перший публічний музей Києва. Унікальною є і сама будівля в стилі неокласицизму – один із витворів архітектора Владислава Городецького, автора і власника Будинку з химерами. Величезна збірка українського сакрального мистецтва, насамперед епохи бароко, містить ікони та іконостаси, поліхромну скульптуру, стародруки. Украй цікавою є збірка українських художників-новаторів ХХ століття, серед яких – Олександр Богомазов, Олександра Екстер, Адальберт Ерделі, Михайло Бойчук і його школа, Федір Кричевський, Тетяна Яблонська, Микола Глущенко.

📍 вул. Грушевського, 6 (м. Майдан Незалежності)

20. Церква-музей Спас на Берестові

Шедеври українського іконопису можна побачити не лише в музейних залах, а й у самих стародавніх церквах. Так, статус музею мають Софія Київська, Андріївська та Кирилівська церкви. А щойно після тривалої реставрації для відвідувачів відкрилася і церква Спаса на Берестові, що біля Києво-Печерської лаври. У храмі, збудованому за княжих часів, збереглися унікальні фрески XI–XII ст. та стінопис XVII ст., створений після відновлення занепалої церкви митрополитом Петром Могилою у 1640-х роках.

📍 вул. Лаврська, 9 (м. Арсенальна)

21. Музей історичних коштовностей України

Серед численних музеїв, що діють на території Києво-Печерської лаври, не можна проминути Музей історичних коштовностей – філію Національного музею історії України. Більшість експонатів – це коштовні ювелірні вироби, знайдені археологами під час розкопок курганів. Тут можна побачити знамените скіфське золото, античні ювелірні вироби з причорноморських грецьких міст-колоній, коштовні оздоби гунів, аварів, печенігів, половців, монголо-татарів, вироби майстрів Київської Русі. Також у музеї представлено ювелірні вироби XVI–XX ст. України та інших країн Європи та Азії, зокрема – унікальну колекцію єврейського культового срібла. Є в музеї і роботи сучасних українських ювелірів.

📍 вул. Лаврська, 9 (м. Арсенальна)

22. Музей мікромініатюр Миколи Сядристого

На території Києво-Печерської лаври розташований і справді унікальний Музей мікромініатюр Миколи Сядристого, якого ще називають «майстром, що підкував блоху». Усі експонати цього музею легко поміщаються на кінчику голки чи на зрізі зернятка, а роздивитися їх можна лише за допомогою мікроскопа. Це портрети видатних діячів, найменша у світі книжка – «Кобзар», найменші у світі шахи, макети кораблів, різноманітні скульптурні композиції.

📍 вул. Лаврська, 9 (м. Арсенальна)

23. Державний музей авіації

Державний музей авіації України імені Олега Антонова є найбільшим технічним музеєм країни й розташований неподалік від аеропорту «Київ» (Жуляни). Просто неба тут виставлено понад вісімдесят бортів – пасажирських і навчально-тренувальних літаків, літаків-винищувачів, ракетоносців, гвинтокрилів. До чотирьох літаків і двох гвинтокрилів можна зайти усередину й навіть посидіти в кабіні пілота.

📍 вул. Медова, 1 (м. Жуляни)

24. Національний музей «Чорнобиль»

Багато киян ніколи не були в цьому музеї й навіть не уявляють, яким популярним він є всі ці роки в іноземних туристів, які нерідко прямують саме туди, ледве діставшись Києва. Що вже казати тепер, після того як на весь світ прогримів серіал «Чорнобиль». Цей музей чи не першим в Україні створив мультимедійну експозицію, і це не просто інновації заради інновацій: відео, звук і 3D-проекції покликані ще глибше занурити відвідувача у трагічну історію Чорнобильської катастрофи. Так само сильні емоції викликає художнє вирішення музею, що зачіпає за серце абсолютно кожного. Для повноти сприйняття радимо відвідати музей з «живим» екскурсоводом, хоча тут є й аудіогіди, записані як українською, так і багатьма іноземними мовами. Нерідко в музеї відбуваються українсько-японські виставки, адже саме Японії довелося пережити дві радіаційні катастрофи – Хіросіму й Нагасакі, а в наш час – Фукусіму.

📍 вул. Хорива, 1 (м. Контрактова площа)

25. Музей просто неба у Пирогові

Національний музей народної архітектури та побуту України – це найбільший в країні музей просто неба, де зібрано понад 300 будівель. Його територія розділена на зони, що представляють етнографічні регіони України: Наддніпрянщину, Слобожанщину, Полісся, Полтавщину, Поділля, Карпати. У Пирогів їдуть гуляти на цілий день, адже територія – величезна, і біля кожної мальовничої хатки, церкви, вітряка хочеться сфотографуватися. У музеї часто відбуваються реконструкції народних обрядів, концерти та майстер-класи з традиційних ремесел.

📍 вул. Академіка Тронька, 1

Отож наразі ви вже знаєте майже все про найцікавіші музеї Києва. І тепер справа їх вивчити та дізнатися для себе щось нове та цікаве в ваших руках і… ногах.

 

Hotel Clasic

Ми впевнені, що ви залишитеся задоволені часом, проведеним в нашому готелі і будете рекомендувати його всім своїм друзям.